İcraDairesi .Org – Haciz ve İcra Sorgulama Takibi

Bağımsız İcra Takibi, İcra İhaleleleri ve Hacizli Satış Hukuki Bilgi Sitesi

**

KYK Borcu Haciz Bildirimi Sorgulama ve Kaldırma

kyk

Üniversite mezunlarının, öğrencilik bittikten sonra ilk başına gelen şeylerden birisidir; kyk borcu ödeme ve yapılandırma. Eğer mezun olduktan belli bir süre sonra ödemezseniz, bundan sonra e-haciz işlemi yapılacaktır banka hesaplarınıza. Peki kyk borç haciz olduğunu nasıl öğrenebilirim, nasıl sorgulama yapabilirim diyenler için aşağıda ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

KYK BORCU HACİZ SORGULAMA

Her ne kadar son yıllarda, devlet kasasının boş olmasından dolayı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşlara karşı pek anlayışlı davranmasa da, genelde haczi aniden yapmaz, önceden borcu ödemeye davet eder veya ödeme emri gönderir. Bu gönderdiği evraklarda borcunuzun ne kadar olduğu ve ne kadar süre içerisinde ödeme yapmanız gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır.

Ancak bilinmesi gereken şudur: Bu alacakların tahsilini, Kredi ve Yurtlar Kurumu bizzat değil, Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığı ile yapar. Yani KYK, bu alacakları Maliye’ye devreder ve tahsilat Maliye tarafından yapılır. Maliye de bu alacakları, borçuların bulunduğu yer yani ikamet ettikleri il vergi daireleri ya da ilçe mal müdürlükleri vasıtasıyla alacakların tahsilatını sağlamaya dönük hamleler yapar. İşte bu da vatandaşlara haciz olarak geri döner. Burada vergi dairelerinin çoğu zaman yaptığı şey şudur: ödeme emri göndermeden, doğrudan haciz işlemi uygulayarak, alacağı tahsil etmeye çalışmak. Ancak bu da takdir edersiniz ki, vatandaşları oldukça zora sokmaktadır. Örneğin askerlik görevini yerine getiren kişinin bile hesabına haciz konabilmektedir. Bu yüzden zor durumda kalmamak için muhakkak e-devlet üzerinden KYK borcu sorgulama (turkiye.gov.tr) veya maliye bakanlığının icra haciz servislerinden, borcunuzun icraya aktarılıp aktarılmadığını muhakkak öğreniniz. Borcunuzun olması, haciz işleminin yapıldığı veya icralık olduğunuz anlamına gelmez, icralık olmanız, haciz işlemi yapıldığı anlamına da gelmez. Ancak maliye bakanlığı, alacağı icra takip ve haciz servisine devretmişse, her an haciz işlemi uygulanabilir, dikkatli olmanızda yarar var.

KYK HACİZ KALDIRMA NASIL YAPILIR

Bunun tek bir yolu var, borcu ödemek. KYK borcunu icralık olmadan veya icralık olduktan sonra ödemeniz mümkün. KYK borcu yapılandırma veya taksitlendirme de haczi kaldırır ancak bunun için muhakkak bir kısım ödeme yapmanız gerekiyor. Bunun dışında haczi kaldırmanız mümkün değil. Bununla beraber aynı zamanda borç erteleme anlamına da geliyor. Ancak iş bulamayanlar birer yıllık ertelemeler yapabiliyor. Bunun için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yaparak, beyanda bulunmanız gerekiyor.

BORÇ NASIL SİLİNİR?

İnternette başta Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde zaman zaman kyk borçlarının silineceği vb. gibi gerçek dışı haberler yapılmakta. Unutulmamalı ki; bu kredi, kişinin eline geçen bir paranın yan devletten almış olduğu borcun geri ödemesi, bunun muhakkak ki ödenmesi gerekiyor. Burada kyk borcunun silinmesi yasal olmadığı gibi ahlaki de değil. Kaldı ki, hükümet GSS gibi durduk yere vatandaşlarını borçlandırdığı bir alacağı dahi silmemişken, kendisi vermiş olduğu bir alacapı tahsil etmemesi gibi bir şeyin düşünülmesi mümkün değildir. Öğrencim kredisi borcunun silinmesinin tek yolu, borcu ödemekten geçer. Ancak bunun bir istisnası şudur: Öğrenim veya katkı kredisinden borcu bulunanlardan; tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların kredi alırken veya aldıktan sonra, vefat edenlerin borçları siliniyor. Kaynak: KYK borcu olanlar dikkat!

KYK – öğrenim kredisi borç ödemesi ne zaman başlar?
Öğrenci dört yıllık eğitim dönemini doldurduktan, iki yıl sonra başlıyor. Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, TÜİK’in TEFE’deki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle tespit ediliyor.

*** öğrenim kredisi haciz öğrenme hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

Previous

Next

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>