İcraDairesi .Org – Haciz ve İcra Sorgulama Takibi

Bağımsız İcra Takibi, İcra İhaleleleri ve Hacizli Satış Hukuki Bilgi Sitesi

**

İcra Memurunu Şikayet Nereye – Nasıl Yapılır

icra

Ülkemizdeki en yoğun kamu kurumlarının başında icra müdürlükleri yani halk tabiri ile icra daireleri geliyor. Sürekli artan yoğunluk, sürekli artan borçlular ve yeni açılan icra müdürlükleri ile beraber pek çok sorun da beraber geliyor. İşte bu icra dairelerinde vatandaşların işlemlerini gören icra müdürü, icra müdür yardımcısı ve halk arasında icra memuru olarak bilinen icra katipleri olmak üzere üç temel ünvan mevcut. İşte bu personellerin yaptıkları işlemleri yani icra memurunun işlemini nereye şikayet edilir bununla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır.

İCRA MEMURU NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Burada en temel iki ayrım sözkonusudur. İcra memurunun edilecek şikayet konusunun ne olduğudur? İcra memurunun yaptığı işlem idari bir hata mıdır yoksa yasadışı bir işlem veya talep midir? Örneğin icra memurunun yanlış haciz yapması, haczedilmeyecek bir malı haczetmesi ya da ödeme emri göndermeden icra takibine başlanarak, haciz işlemi uygulanması idari bir hatadır. Öncelikle işlemi yapan icra memuruna başvuru yapılmalı sonuç alınamıyorsa icra hukuk mahkemelerine başvuruda bulunulmalıdır.

SAVCILIĞA İCRA MEMURUNU ŞİKAYET NASIL EDİLİR?

Yukarıda bahsedilen olay idari bir işlemdir. Her ne kadar hatalı da olsa yasadışı değildir. Dolayısıyla bahsedilen yol izlenerek bu sorunun çözülmesi en mantıklı olandır. Zira yapılan hata bilinçli dahi olsa, en nihayetinde bir hatadır ve düzeltilmesi de kanunda gösterilen yollarla olur. Ancak eğer şikayet edilmesi gereken konu yasadışı bir işlem veyahut Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında sayılan bir suç ise bu durumda olaya el koyacak makam savcılıktır. Örneğin, görevi hacze çıkmak olan bir icra memuru, haciz işlemi yapmak karşılığında muhatabından yemek ısmalamasını istiyorsa, ortada bir rüşvet suçu sübutu sözkonusu olacaktır. Bu durumda da devreye girmesi gereken makam savcılıktır.

İCRA MEMURU ŞİKAYET DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ NEREYE VERİLİR?
Yukarıda bahsedilen ayrıma göre ya savcılığa ya da icra hukuk mahkemelerine başvuruda bulunulması gereklidir. Bu konuda Yargıtay kararları da mevcuttur. Savcılığa verilecek olan dilekçede harç ödenmesine gerek yoktur. Ancak dava yoluyla işlemşikayet edilecekse dava harcı ödenmelidir. İcra memuru şikayet davası için yapılması gerekenler için bir avukattan profesyonel destek alınması tavsiye olunur.

Şikayet süresi nedir?
Bu konuda kanunda konulmuş özel süreler mevcuttur. Ancak bunun dışındaki yasadışı işlemler için şikayete bağlı suç olmadığı için genel zamanaşımı sürelerine göre şikayet dilekçesi verilebilir. ancak ilk aşamada bahsettiğimiz yani icra hukuk mahkemelerine yapılacak olan şikayetlerde icra iflas kanununda bahsedilen sürelere uymak hak kaybı yaşamamak adına oldukça önemli ve gereklidir. Bununla beraber savcılığa şikayet etmek için süresiz şikayet sebepleri aranmalıdır. İcra şikayet dilekçesi özenle hazırlanmalıdır, tüm deliller veyahut yapılan işlemleri gösterir belgeler eksiksiz olarak verilecek olan dilekçeye eklenmelidir. Mümkünse arzuhalci tarafından hazırlanan değil bir avukat tarafından hazırlanan dilekçe sunulmalıdır. Ancak kişi kendini hazır olarak hissediyorsa, yani kendisini hukuki dilekçe vermeye namzet yeterlikte görüyorsa pek ala kendisi de dilekçeyi hazırlayıp ilgili makamlara sunabilir. Dava yoluyla yapılacak şikayetlerde davalı taraf yani hasım gösterilmesi gereklidir. bu da şikayet konusu olacak olan olayın içeriğinden berlirlenebilir. Yanlış gösterilecek olan davalı yani hasım davanın istem dışı sonuçlanmasına neden olabileceği için bu konuda gerekli özenin gösterilmesi yarara olacaktır. ayrıca dava dilekçesi içerisinde netice-i talep yani mahkemeden ya da savcılıktan istenen talep de muhakkak surette belirtilmesi gerekli olduğu aşikardır.

*** icra memuru şikayet nedenleri hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

 

 

Previous

Next

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>