İcraDairesi .Org – Haciz ve İcra Sorgulama Takibi

Bağımsız İcra Takibi, İcra İhaleleleri ve Hacizli Satış Hukuki Bilgi Sitesi

**

Yaralanmalı Trafik Kazası Sigorta Ödemesi Sorgulama

trafik kazası

Trafik kazalarından sonra zorunlu trafik sigortasından tazminat almak için yapılması gerekenler ile gerekli belgeler – evraklar hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

TRAFİK SİGORTASI YARALANMA TAZMİNATI

Bir insanın başına gelebilecek en zor şeylerden birisidir trafik kazası geçirmek. Ancak kaza sonrası yapılacak şeyler de, bu kazanın acısını en azından maddi olarak azaltmak amacıyla yapılması gerekenlerden birisi. İnsanların ilk aklına gelen sorulardan birisi de trafik kazası geçirdim ne kadar tazminat alırım şeklindedir. Anca burada dikkat edilmesi gereken, kazanın meydana gelişi değil, sonucunda bıraktığı hasardır. Yani ölümlü trafik kazası sonrası tazminat ile yaralamalı kaza sonrası tazminat farklılık gösterir. Hatta öyle ki, yaralanmalı trafik kazası sonrası tazminat başvurusu yaparken, alınacak evraklarda (kati hekim raporu), kaza sonrası uzuv kaybı, sakatlanma, vücudun belirli yerlerinde kalıcı hasar, duyu organlarını yitirme vb. gibi ağırlığa göre değişkenlik göstermektedir.

TRAFİK KAZASI SİGORTA ŞİRKETİNE BAŞVURU EVRAKLARI – BELGELERİ

1- Trafik kazası tespit tutanağı (trafik polisi ya da jandarma tarafından olay yerinde tutulan tutanak)
2- Tam donanımlı bir hastaneden alınan ve sakatlığın durumunu gösteren rapor
3- Sakat kalan kişinin gelir durumunu gösteren belge
4- Savcılık ya da mahkemeye intikal ettiyse mahkeme veya savcılık kararı
5- Kazayla ilgili diğer belgeler

Yukarıda bahsi geçen yaralamalı kazalar sonrası tazminattır. Trafik kazası sonrası ölüm halinde vefat ile sonuçlanan trafik kazası tazminatı belgeleri için buna ek olarak defin ruhsatı veya savcılık tarafından yapılan ölü muayene – otopsi tutanağının da dosyaya eklenmesi gerekmektedir. Trafik kazasında ölene ne kadar tazminat verilir sorususunun yanıtını da yine sigorta poliçenizdeki, kloz tutarları ile sorumluluk kapsamı limitleri içerisinde değerlendirilmesi gereklidir.

TRAFİK KAZASI TAZMİNAT HESAPLAMA

Yukarıda da belirtildiği üzere her kaza sonrasında sabit bir ücret ödenmemektedir. Kazanın ağırlığına, yaralıların bedeni hasar durumuna, kırık veya çıkık sonrasında kalıcı sakatlık durumuna veyahut ölümlü kaza olup olmaması gibi pek çok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. dolayısıyla tazminat başvurusu yapmak için kati sağlık raporu beklenmeli ve bu rapora göre ödeme yapılmalıdır. Zira tedavi sonrasında meydana gelen değişiklikler tazminat tutarını etkileyecektir. Kati raporun alınabilmesi çoğu zaman kazadan 6 ay sonrasına kadar sürebilmektedir. Ayrıca başka tedaviler de bu işin içine girebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortasında manevi tazminat var mıdır? ödenir mi?
Bunun için sigorta poliçesinde yer alan şartlar ve kloz durumuna bakmak gerekmektedir.

*** trafik kazalası sigorta süreci hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

Previous

Next

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>