İcraDairesi .Org – Haciz ve İcra Sorgulama Takibi

Bağımsız İcra Takibi, İcra İhaleleleri ve Hacizli Satış Hukuki Bilgi Sitesi

**

Yapılandırma Sonrası Haciz Kaldırma (SGK – Maliye)

sgk

Kamu kurumlarına olan borçlarınızı gerek belli dönemlerde çıkarılan özel yasa ile veya çoğu zaman 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun (6183 AATUHK) kapsamında yapılandırma yani sgk ve maliye borçlarının taksitlendirmesi sonrası haciz kaldırma işlemleri hakkında aşağıda bazı temel bilgileri vermeye çalışacağız.

YAPILANDIRMA SONRASI BLOKE KALDIRMA

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Maliye (vergi daireleri, gelir idaresi başkanlığı, defterdarlık vb.) genel olarak 6183 sayılı kanuna göre yapılandırma imkanı sunar. Bunun için en az 2 en fazla 60 taksit yani 5 yıllık taksit yapılabilmektedir. Ancak taksit süresinin uzunluğu yani vade sayısı ilgili kamu kurumunun takdirindedir. Yani sizden olan alacağın tahsil kabiliyetine göre, yetkili kurum personelleri (icra memuru, icra servisi sorumlusu, müdür yardımcısı ve müdür) olabilecek taksit sayısını size açıklar. Bu biraz da borcun büyüklüğü ile ilgilidir. Yüksek meblağlı borçlara daha uzun vade sunulurken, düşük mablağlara daha az sayıda taksit sunulabilmektedir. Bu taksitlendirme için ise bir teminat gösterilmesi gereklidir. Bu arsa, ev gibi taşınmaz yani gayrimenkul olabileceği gibi otomobil, şirket aracı vb. gibi taşınabilir mallar da olabilir. Ayrıca banka teminat mektubu da mümkün olabilmektedir. Bununla beraber teminatınızın kabul edilmesi gerekir. Yani işe yarar bir teminat olması gereklidir. İşe yarardan kasıt ise, nakde dönüştürülebilir yani icradan satış yapıldığında, alıcı bulunabilecek bir mal olmalıdır. Banka teminat mektubu ise kesin ve süresiz olmalıdır.

REHİN NASIL KALDIRILIR

Aynı şey,rehinli mal yani e-haciz için de geçerlidir. Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra ilk taksidi yatırıp, icra kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz. Genelde teminat aşaması halledildikten sonra kolay olan bir işlem denebilir. Haciz kaldırma dilekçesi ve rehin kaldırma dilekçesi vermek suretiyle işlem tamamlanmış olur. Bu konularda icra memurları yardımcı olmaktadır.

*** sgk yapılandırma haciz kaldırma hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

 

Previous

Next

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>