İcraDairesi .Org – Haciz ve İcra Sorgulama Takibi

Bağımsız İcra Takibi, İcra İhaleleleri ve Hacizli Satış Hukuki Bilgi Sitesi

**

Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır – Nereden Alınır

borç

Genelde Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK veya Maliye kurumları (Gelir İdaresi Başkanlığı, Gib – Vergi dairesi vb.) tarafından verilen ve yine bir başka resmi kurumlar tarafından istenen borcu yoktur belgesi nasıl alınır? İlişkisizlik belgesi nereden alınır aşağıda açıklanmıştır.

BORCU YOKTUR YAZISI NEREDEN ALINIR

Öncelikle ne için almanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Yani vergi borcu yoktur yazısı almak için vergi dairesi müdürlüğüne, sgk prim borcu yoktur yazısı almak için ilgili sosyal güvenlik merkezine (sgm) başvuru yapmanız gerekiyor. Ayrıca artık internetten borcu yoktur yazısı (e- borcu yoktur belgesi) almanız mümkün.

PEKİ BORCU YOKTUR YAZISI NERELERDE KULLANILIR? NE İŞE YARAR?

4734 SAYILI KAMU İHALE KANUNUNA İSTİNADEN DÜZENLENEN İHALE KONUSU İŞLER
HAKEDİŞ ÖDEMELERİNE İLİŞKİN BORCU YOKTUR YAZILARI
TEMİNAT İADESİ YAZILARI
DEVLET YARDIMI, TEŞVİK VE DESTEKLERE İSTİNADEN DÜZENLENEN BORCU YOKTUR YAZILARI
ÖZEL HASTANELER, GÖZLÜKÇÜLER, GÖRÜNTÜLEME MERKEZLERİ ve ECZANELERCE TALEP EDİLEN BORCU YOKTUR YAZILARI ONAYLANMIŞ KİŞİ STATÜ BELGESİ ALMAK İÇİN BORCU YOKTUR YAZILARI

Tabii genel olarak bunlar için alınsa da bunlarla sınırlı değildir. Örneğin bir kredi kuruluşu da size kredi vermek için icra dairelerinden, uyap uzerinden veya diğer kamu kurumlarından borcunuz olmadığına dair yazı getirilmesini talep edebilir. Ayrıca bankadan borcu yoktur yazısı almak da mümkündür. Örneğin X bankası Y şubesine yazılacak bir dilekçe örneği ile bankanın size borcunuzun olmadığını gösterir imzalı bir yazı verebilir. Bu yazı ıslak imzalı kaşeli olabildiği gibi e-imzalı yani elektronik imzalı belge de olabilmektedir.

*** borcu yoktur doğrulama hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

Previous

Next

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>