İcraDairesi .Org – Haciz ve İcra Sorgulama Takibi

Bağımsız İcra Takibi, İcra İhaleleleri ve Hacizli Satış Hukuki Bilgi Sitesi

**

İcra Müdürlüğü Şikayet Nereye Yapılır

icra müdürlüğü

Eğer icra dairelerinde – icra müdürlüklerinde haksız bir işleme tabii tutulduğunuzu düşünüyor ve dahası yasal olmayan bir yaptırıma maruz bırakıldığınızı veya herhangi bir icra müdürlüğünde yasal olmayan şeylerin gerçekleştiriğini tespit ettiyseniz yapmanız gerekenler nedir? Aşağıda bununla ilgili açıklamalar yer almaktadır.

İCRA MÜDÜRLÜĞÜ ŞİKAYET MERCİİ

Türkiye’nin her yerindeki icra daireleri, o yerin cumhuriyet savcısı denetimindedir. Şikayet olsa da olmasa da cumhuriyet savcıları zaman zaman veya şüphe üzerine veya herhangi bir gerekçe olmaksızın rutin olarak icra dairelerini denetleyebilmektedir. Dolayısıyla icra memuru şikayet için cumhuriyet savcılığı kanalı ile yapabilirsiniz. Ancak şikayet konusunun ciddi bir şikayet ve suç unsuru içeriyor olması ve delilinizin olması gereklidir. Savcılıkların boş yere meşgul edilmesinin cezai yaptırımı olduğunu unutmayınız.

Mevzuatın uygulanmasından kaynaklanan ya da haksız yapılan işlemler veyahut mahkemeler vasıtasıyla çözülebilecek işlemler cumhuriyet savcılığının yaptırımına tabii tutulmaz. Örneğin icra takibi kesinleşmediği halde maaşınıza veya aracınıza haciz konması hukuki bir meseledir. Basit bir dilekçe ile çözülebileceği gibi hukuk mahkemelerinde açılan davalarla da çözülebilecekken Savcılık makamının meşgul esilmesi halinde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilir. Ancak icra müdürü veya icra memuru sizden görevinin gereği dışında başka bir talepte bulunursa bunu icra müdürünü savcılığa şikayet dilekçesi vererek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Şikayetler Adalet Bakanlığına değil, icra müdürlüğünün bulunduğu cumhuriyet savcılığına yapılır. Zira icra müdürlükleri savcılık denetimi altındadır. Tekrarlamakta yarar var, şikayetinizin somut olması gereklidir. Aksi halde icra dairesi şikayet dilekçesi hakkınızda olumsuz sonuçlar doğurabilir.

*** icra memurunu muamelesi şikayet nereye yapılır hakkında sormak ya da söylemek istediklerinizi aşağıdan gönderebilirsiniz. Yazdıklarınız, anında yayınlanır.

 

Previous

Next

One Comment

  • Icra müdürlüğünde olan tazminat param 1 aydır tarafıma yatırılmamaktadır. Ne yapmam gerekir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>